Strefa rodzica:

Dieta i sport budują przyszłość nastolatka.

Jak przekonać  nastolatka

 

Choć zainteresowanie nastolatka zdrową dietą wydaje się coraz trudniejsze, istnieją na to sposoby na miarę trzeciej dekady XXI wieku - czego dowodzą m.in. popularni fit-influencerzy. Podobnie jest ze sportem, drugim filarem zdrowia młodzieży. Uczynienie z aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania elementów atrakcyjnego wizerunkowo, nowoczesnego stylu życia młodego człowieka to gwarancja udanej inwestycji w jego przyszłość. 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat podkreśla, jak wielką wartość dla zdrowia i rozwoju młodzieży ma sport. W postpandemicznej rzeczywistości zalecenie to wybrzmiewa jeszcze mocniej. Wytyczne WHO wskazują, by nastolatek poświęcał średnio godzinę dziennie na aktywności fizyczne o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. Odpowiednia ilość wysiłku w wieku rozwojowym wpływa nie tylko na wydolność i kondycję, ale także na sen, uczenie się czy rozwój funkcji poznawczych. Okres szkolny to również czas, kiedy kształtują się najważniejsze nawyki na całe życie.

Czy sport może wygrać ze smartfonem

Problem w tym, że do wyrobienia sportowych nawyków nie wystarczą zajęcia WF, ani zapewnienie odpowiedniej infrastruktury sportowej i zajęć. Mimo ogólnopolskiego programu Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowanego w latach 2016-19 kosztem ponad 180 mln zł, spadek aktywności sportowej wśród młodzieży stał się faktem: sport przegrywa ze smartfonem i konsolą. Eksperci podkreślają więc, że aby przywrócić zainteresowanie aktywnością fizyczną potrzebna jest zmiana podejścia i metod wychowawczych.  

- Sport może być dziś uznawany za mniej atrakcyjny, bo wymaga poświęcenia i systematyczności, nie przynosi natychmiastowych efektów…

- wskazuje Pan Belfer, nauczyciel, youtuber i osobowość medialna ze świata edukacji.

Dla wielu nastolatków liczy się również medialna atrakcyjność sportowej pasji. Dlatego warto promować przykłady rówieśników, osiągających sukcesy w swoich dyscyplinach. Oczywiście mistrzostwo w danym sporcie  może być związane ze zmianą stylu życia, ale właśnie takie przykłady pokazują, że systematyczność i sumienność przynoszą wymarzone efekty.

Jednym z takich przykładów, stanowiących inspirację dla młodzieży do aktywnego trybu życia i racjonalnego odżywiania, jest popularna w mediach Sonia Rudolf, radosna 14-latka, piłkarka i finalistka MasterChef Junior.

SONIA RUDOLF

- Szukanie własnej drogi może być fascynującą przygodą, sposobem, żeby zmienić na lepsze całe życie, znaleźć ,,to coś’’, co każdego dnia daje nam energię i chęci. Szczerze polecam każdemu rówieśnikowi, żeby próbował i nie zniechęcał się, znalazł sport dla siebie, który sprawi, że poczuje swoją wartość i uwierzy w nią. Dla mnie była to piłka nożna, ale do każdego charakteru będzie pasowało coś innego.

- mówi Sonia.

Jak mądrze doładować baterie nastolatka

Zwiększone zainteresowanie ruchem i treningami w naturalny sposób pociąga za sobą  większą koncentrację na jakości odżywiania. Zdrowa, zróżnicowana dieta to nie tylko warunek coraz lepszych wyników w sporcie, ale także droga do dobrego samopoczucia i zdrowego wyglądu. A tym samym: drugi kluczowy element nowego, lepszego lifestyle’u nastolatka. 

Pierwsza zasada, którą warto promować: więcej częstszych posiłków w mniejszych odstępach czasu (ok. 4-5 dziennie). W ten sposób organizm nastolatka zyskuje stały dostęp do energii oraz składników odżywczych. Zaczynamy już od rana: śniadanie młody człowiek powinien jeść w ciągu godziny od przebudzenia - i należy zadbać, by było ono bogate w “dobre kalorie”. Sprawdzi się tu np. owsianka czy jaglanka z dodatkiem orzechów i owoców.

Dalej w ciągu dnia warto planować mu posiłki, dostosowując je do lekcji w szkole i zajęć dodatkowych. W okresie dojrzewania istotne dla osoby aktywnej jest drugie śniadanie. Może to być pieczywo wieloziarniste lub chrupkie z twarogiem, jajkiem czy warzywami, a jako dodatek - świeży sok owocowy. Ważna w diecie jest obecność minerałów i β-karotenu, który znajdziemy w zielonych warzywach. 

- Nastolatkowi najłatwiej sięgnąć po batona czy drożdżówkę. Dlatego warto przekazać mu wiedzę o tym, jakie znaczenie ma zbilansowana dieta także dla jego rezultatów w sporcie. Przykładowo mięso z kurczaka lub ryb, które można podać duszone lub pieczone z ziemniakami lub ryżem, pomoże w zwiększaniu masy mięśniowej. W posiłkach dla aktywnej młodzieży zwróćmy uwagę na rośliny strączkowe, takie jak fasola, bób czy zielony groszek. Nastolatek będzie potrzebował oczywiście dużo płynów, w ilości ok. 6 szklanek dziennie. Zadbajmy, by była to woda i naturalne soki, a nie słodzone napoje gazowane

- wyjaśnia dr Katarzyna Zadka, ekspertka ds. żywienia programu WINIARY “Gotuj się na zmiany”.

Przykład idzie z góry

Należy przy tym pamiętać, że to właśnie rodzice są dla dzieci pierwszym wzorem, dlatego właśnie ich zachowania powinny wskazywać pociechom właściwy kierunek. Motywacja do aktywności i wpływ na dobre żywienie nastolatka to inwestycja w całe jego przyszłe życie. Opłaca się poświęcić swój czas i dołożyć starań, by zainteresować go lepszym, aktywnym stylem życia.  Pozytywne wzorce powinny być przekazywane również w szkole, czy nawet już w przedszkolu, dlatego właśnie powstał program WINIARY "Gotuj się na zmiany", który pomaga najmłodszym w kształtowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Jedyne potencjalne “zagrożenie”? Może się okazać, że częściej znajdziemy naszego nastolatka na boisku czy siłowni, niż w domu :).